Skip to Navigation

Skip to Content

Standing Faculty

by Specialty

(including members of the History Graduate Group from other departments)

American

Colonial & Early America

Kathleen Brown

Max Cavitch (English)

Antonio Feros

Daniel K. Richter

Robert St. George

Margo Todd

Michael Zuckerman

19th- & 20th-Century U.S.

Eiichiro Azuma

Mary Frances Berry

Ruth Schwartz Cowan (HSS)

Marybeth Gasman (Education)

Sarah Barringer Gordon

Steven Hahn

Melvyn Hammarberg (Anthropology)

Theodore Hershberg (Public Policy)

Amy Kaplan (English)

Michael Katz

Sophia Lee (Law School)

Walter Licht

M. Susan Lindee (HSS)

Serena Mayeri (Law School)

Stephanie McCurry

Walter McDougall

Amy C. Offner

Kathy Peiss

Wendell Pritchett (Law School)

Daniel M.G. Raff (Wharton School)

Barbara D. Savage (Africana Studies)

Rogers M. Smith (Political Science)

Mark J. Stern (SP2)

Thomas J. Sugrue

Beth Wenger

African American

Mary Frances Berry

Leslie Callahan (Religious Studies)

Steven Hahn

Marybeth Gasman (Education)

Barbara D. Savage (Africana Studies)

Thomas J. Sugrue

Tukufu Zuberi (Sociology)

Asian American

Eiichiro Azuma

Native American

Daniel K. Richter

U.S. Political

Steven Hahn

Stephanie McCurry

Rogers M. Smith (Political Science)

Thomas J. Sugrue

Atlantic World

Kathleen Brown

Antonio Feros

Daniel K. Richter

 

Cultural

Warren Breckman

Roger Chartier

Thomas Childers

Ann Farnsworth-Alvear

Siyen Fei

Antonio Feros

Paul R. Goldin (EALC)

Firoozeh Kashani-Sabet

Stephanie McCurry

Ann Moyer

Eugene Y. Park

Kathy Peiss

Robert St. George

Margo Todd

Tamara Walker

Demographic

Michael Katz

Eugene Y. Park

Mark J. Stern (SP2)

Tukufu Zuberi (Sociology)

Diplomatic

Frederick Dickinson

Peter Holquist

Walter McDougall

Amy C. Offner

Arthur Waldron

Economic

Comparative, Industrial, & Labor History

Ann Farnsworth-Alvear

Walter Licht

Amy C. Offner

Kathy Peiss

Daniel M.G. Raff (Wharton School)

Thomas Max Safley

Jonathan Steinberg

European

Medieval, Renaissance, & Early Modern Europe

Roger Chartier

Rita Copeland (Classical Studies)

Antonio Feros

Alan Charles Kors

E. Ann Matter (Religious Studies)

Ann Moyer

David B. Ruderman

Thomas Max Safley

Margo Todd

Modern Europe

David S. Barnes (HSS)

Warren Breckman

Roger Chartier

Thomas Childers

Peter Holquist

Walter McDougall

Benjamin Nathans

Jonathan Steinberg

Frank Trommler (Germanic Languages)

 

Intellectual

Warren Breckman

Roger Chartier

Rita Copeland (Classical Studies)

Paul R. Goldin (EALC)

Alan Charles Kors

Ann Moyer

David B. Ruderman

Margo Todd

Jewish

Talya Fishman (Jewish Studies)

Benjamin Nathans

David B. Ruderman

Jonathan Steinberg

Beth Wenger

Legal

Mary Frances Berry

Sarah Barringer Gordon

Peter Holquist

Sophia Lee (Law School)

Serena Mayeri (Law School)

Thomas J. Sugrue

Trans-Regional

Eiichiro Azuma, East Asia / U.S.

Cheikh Babou, Africa

Kathleen Brown, Atlantic World

Lee Cassanelli, Africa

Thomas Childers, Europe

Frederick Dickinson, East Asia

Ann Farnsworth-Alvear, Latin America

Siyen Fei, East Asia

Steven Feierman, Africa

Antonio Feros, Atlantic World

Steven Hahn, U.S. / Comparative Slavery

Firoozeh Kashani-Sabet, Middle East

Stephanie McCurry, U.S. / Comparative Gender

Benjamin Nathans, Europe

Amy C. Offner, U.S./ Latin America

Kathy Peiss, U.S.

Daniel K. Richter, Atlantic World

David B. Ruderman, Europe

Thomas Max Safley, Europe

Robert St. George, U.S.

Jonathan Steinberg, Europe

Arthur Waldron, East Asia

Tamara Walker, Latin America / Pacific World / Comparative Slavery

Urban

Siyen Fei

Michael Katz

Lynn Hollen Lees

Mark J. Stern (SP2)

Thomas J. Sugrue

Margo Todd

Tamara Walker

Women & Gender

Mary Frances Berry

Kathleen Brown

Karen Buhler-Wilkerson (School of Nursing)

Ruth Schwartz Cowan (HSS)

Ann Farnsworth-Alvear

Serena Mayeri (Law School)

Stephanie McCurry

Kathy Peiss

Jorge H. Salessi (Romance Languages)

Barbara D. Savage (Africana Studies)

Tamara Walker